Büyük Fırsat! Hızlı bir şekilde diş teli fiyatınızı öğrenmek ister misiniz?

Bitcoin ETF’leri İle İlgili Dikkat Çeken Yorumlar: Onaylanacaklar Mı?

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK,

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein’ın spot Bitcoin ETFi başvuruları hakkında yaptığı olumlu yorumları kaleme aldığı bir yazı hazırladı.

Spot Bitcoin ETF’i Nedir?

Spot Bitcoin ETF, yatırımcılara Bitcoin‘in gerçek zamanlı fiyat hareketlerine doğrudan maruz kalma fırsatı sunan bir borsa yatırım fonudur. Geleneksel bir ETF gibi, bu fon da bir borsada işlem görür ve yatırımcıların Bitcoin’e doğrudan sahip olmalarına gerek kalmadan, onun piyasa değerindeki değişikliklere yatırım yapmalarını sağlar.

Spot Bitcoin ETF’lerinin özellikleri şu şekilde sırlanabilir:

  • Doğrudan Bitcoin Maruziyeti: Bu ETF’ler, Bitcoin’in gerçek zamanlı fiyatına doğrudan bağlıdır ve genellikle fiziksel Bitcoin tutarak bu maruziyeti sağlarlar.
  • Borsada İşlem Görme: Yatırımcılar, hisse senetlerini satın alıp satabildikleri gibi, bu ETF’leri de borsalarda alıp satabilirler.
  • Düşük Giriş Engeli: Spot BTC ETF’leri, özellikle kripto para birimlerine doğrudan yatırım yapmaktan çekinen veya bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcılar için basit ve erişilebilir bir yol sunar.
  • Regülasyon ve Güvenlik: ETF’ler, finansal düzenleyiciler tarafından denetlenir ve genellikle yatırımcılara daha yüksek güvenlik ve şeffaflık seviyeleri sunarlar.
  • Likidite: ETF’ler, hisse senetleri gibi günlük olarak borsalarda işlem görürler, bu da yatırımcılara yüksek likidite sağlar.

Sonnenshein’ın Yorumları

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de ifade edildiği gibi Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein, şirketinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile spot Bitcoin ETF’si hakkında yaptığı görüşmeler konusunda iyimser olduklarını söyledi. Sonnenshein Çarşamba günü Yahoo Finance’de yaptığı açıklamada, “İyimseriz. SEC ile sürekli olarak temas halindeyiz. Onlardan aldığımız sorular bize bu konuyla ilgilenmek istediklerini ve bu konuda ilerleme kaydetmeye istekli olduklarını gösteriyor.” dedi. Sonnenshein, ETF başvuruları için SEC‘in kendilerine herhangi bir zaman çizelgesi sağlamadığını da ekledi.

Öte yandan SEC Başkanı Gary Gensler ise kripto para piyasasına olumsuz sinyaller göndermeye devam ediyor. Eylül ayında Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirilen bir oturumda, kurumun mahkemenin kararını hala incelemekte olduğunu söyledi.

Kaynak: https://coin-turk.com/sec-onay-cikacak-mi-bitcoin-ve-altcoin-icin-flas-aciklama